Na svete je prvá mapa oddeľujúca vyspelú Európu od tej zaostalej

Autor: Juraj Sasko | 18.2.2009 o 14:30 | Karma článku: 12,47 | Prečítané:  5424x

Dnes som narazil na sme.sk na veľmi zaujímavú mapu, ktorá určuje hranice medzi vyspelou časťou európskeho kontinentu a tou zaostalou. Bohužial Slovensko sa nachádza v tej druhej spomínanej.

Nehovorím teraz o ekonomickej vyspelosti, ani ničom podobnom, čo sa financií alebo hospodárstva či životnej úrovne týka. Vlastne životnej úrovne sa to predsa len trošíčku dotýka.

Určite ste zaznamenali v posledných dňoch zvýšenú diskusiu ohľadom zákona o ochrane nefajčiarov. Ten sa nakoniec bohužial prijal v takej podobe, ktorá je na výsmech všetkému, čo sa zdravia a ochrany nefajčiarov týka. Osobne by som ho považoval za ešte slabší ako ten, ktorý bol v platnosti predtým, kedže odteraz už podniky nemusia mať vyhradené stoly iba pre nefajčiarov. Jediné pozitívum je to, že v prevádzkach, kde sa konzumujú jedlá, musí byť oddelená miestnosť pre fajčiarov. V konečnom dôsledku sa však buď prestanú v určitých zariadeniach podávať jedlá alebo tie väčšie reštaurácie jednoducho domurujú stenu.

Prijatím tohoto zákona sa Slovensko začlenilo do tej menej vyspelej časti Európy, čo sa starostlivosti o zdravie občanov týka, ako aj určitého životného štandardu či mentálnej vyspelosti národa.

 

Vypeslá Európa

 

Na tejto mapke je krásne vydieť krajiny, ktoré si uvedomili vážnosť problému a ktorým naozaj záleží na jeho riešení. Nikde pritom nedošlo k nežiadúcim ekonomickým dopadom, jednoducho sa zlepšili podmienky pre všetkých občanov či už zo zdravotného alebo sociálneho pohľadu.

Ako som si však čítal diskusiu k článku na sme a porovnal to s výsledkom hlasovania v parlamente, utvrdil som si názor, že Slovensko ešte stále patrí k tým menej vyspelým krajinám v tomto smere.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Imidž nie je na nič (píše Ivan Mikloš)

Sledujúc štýl vládnutia premiéra Matoviča sa obávam, že imidžový problém tu s nami ostane.

Polícia zastavila trestné stíhanie vo veci zabitia Violy Macákovej

Polícia v minulom roku viedla v prípade trestné stíhanie pre zabitie.


Už ste čítali?